17 Ağustos depreminde Adapazarı

17 Ağustos depreminde Adapazarı
99 depreminde deprem bittikten saniyeler sonra çıktığım o küçük aralık

17 Ağustos 1999 depremini Adapazarı'nda yaşadım, deprem anında Adapazarı İtfaiye caddesindeki içinde bulunduğum binanın dükkan ve -benim de bulunduğum- 1. katı yıkılmıştı. Ben deprem bittikten saniyeler sonra burnum bile kanamadan bu yıkıntıdan kendimi atabilmiştim. Tabi dışarı çıktığım andan itibaren, saatlerce ve günlerce içinde bulunduğum manzarayı hayretle takip ediyordum.

Depremden yaklaşık 2 hafta sonra fotoğraf makineme film alıp bunları kayda geçirmek aklıma gelmişti. İyi ki de bunu yapmışım.

Maraş depremlerini takip ederken ister istemez 99 depreminin ayrıntıları zihnime gelip durdu. Sonra çektiğim fotoğraflar geldi aklıma, acaba bir yerlerde duruyor muydu?

2001 yılında üniversitedeki bir grup arkadaşla çıkardığımız Bilge Dergi adlı bir online derginin ağustos sayısının kapak konusunu depreme ayırmıştık. Ben de çekip bastırdığım tüm fotoğrafları tarayarak dergiye eklemiştim. Neyse ki derginin kopyası elimdeymiş ve benim için çok değerli olan (aslında geçen zamana bakınca artık tarihi belge değeri de olan) bu fotoğraflara ulaşabildim (Dergiyi de bir fırsat bulunca tekrar yayına koymak istiyorum, arşiv olarak).

Mevcut gündemimizde gördüğünüz görüntülere çok benzer olacak fotoğraflar. Ancak bence bu da önemli bir şey anlatıyor: "Biz bunu daha önce yaşadık"

Bu fotoğrafların depremden yaklaşık 2 hafta sonra çekildiğini tekrar not etmek isterim. Fotoğraflardaki Bilge yazısı da yukarıda bahsettiğim online dergimizin o zamanki logosuydu.

Umarım son yaşadığımız depremler ülkece bu büyükte acılarımızın da sonuncusu olurlar.

Me on Mastodon: https://synaps.space/@murat