İnternet mi? Kapat gitsin!

Türk Telekomcuğumuz bir güzel uygulamasıyla daha bizi koruyarak, ünlü blog sitelerinden biri olan wordpress.com sitesini de kapatmış. Dünya çapında yüzbinlerce kullanıcısı olan, Türkiye’den de binlerce kullanıcının yazılarını paylaştığı site -henüz net sebebi öğrenemedim ancak- muhtemelen bloglardan birindeki hakaretler veya telif haklarına aykırı yayınlardan dolayı kapatılmış. Sebep her ne olursa olsun, “teknoloji devimizin” yaptığı hata, problem teşkil eden alt adresi (subdomain) kapatmak yerine, yüzbinlerce blog sitesini erişimimize engellemesi. “Mahkeme kararıyla site kapatılır mı?” tartışmasına girmeceğim ama, madem kapatıyorsunuz, adam akıllı bir yolla kapatın. Sadece suç işlediğine karar verilen site ulaşıma engellense belki sıkıntı bile olmayacak ama, böyle sitenin bulunduğu tüm portalı kullanıma kapatarak, hem kurum imajı hem de uluslararası platformda ülke imajımız ciddi zararlar görüyor.

Böyle stratejik bir hata YouTube sitesinin kapatılması konusunda da yapılmıştı. Hakikaten tepki göstermemiz gereken bir videoyu, gerçekten güzel bir şekilde protesto ederken, birden Türk Telekom YouTube’a erişimimizi kapattı ve elimizdeki en önemli koz olan “cevap verme” ve “protesto etme” hakkımızı da elimizden almış oldu. Zira biz giremesek de, Dünyanın geri kalan bütün ülkeleri o videoyu seyretmeye devam etti. Şimdi ne kazanmış olduk acaba?

İnternet konusunda ülkemizde en güvenilir kurum olması gereken Türk Telekom’un, böyle çok basit hatalar yapması gerçekten üzücü. Keşke bilişim suçları konusuna daha çok eğilsek, bu konudaki hukuki eksiklerimizi tamamlasak. Teknolojinin gitgide daha da yoğun olarak kullanıldığı ülkemizde, internet suçları ve cezalandırmalar konusunda hâlâ bu kadar basiretsiz davranmamız, ülkemizin teknolojik geleceği için bizi ümitsizliğe sevkediyor malesef.

Me on Mastodon: https://synaps.space/@murat