Macera Kastamonu Gölköy’de başlıyor

Askerlik maceram Kastamonu Gölköy’de başlıyor. Kısa dönem olarak(6 ay) yapacağım askerliğimin acemilik dönemini(1 ay) Kastamonu Gölköy 1. Jandarma Eğitim Tabur Komutanlığı’nde yapacakmışım. Devamının nerede olacağı henüz belli değil.

“Jandarma”yı duyunca şaşırdım. “Kastamonu”yu duyunca da şaşırdım. Başka şeyler beklediğimden mi, hayır. Benimle beraber askere gidecek bir arkadaş da aynı hisleri yaşamış. Sanırım belirsizlik durumu bir anda kesilince insan sonuç ne olursa olsun şaşırıyor. Bir de işin ciddiyeti daha bir kendini hissettiriyor belki de. Yok yok, “yusuf yusuf” değil ama, insan askerliğin gerçek üstü şartlarını hemen benimseyemiyor.

Küçük kardeşim Okan da Kastamonu’da Jandarma olarak askerliğe başlamış, sonrasında da Bartın’da devam etmişti. Bu da sonucun şaşırtıcı yönlerinden biri oldu benim için. O 15 ay yapmıştı gerçi ama, benim devamım da onunki gibi mi olur, göreceğiz.

Girişinde “Ayu çıkabülü, taş düşebülü” uyarısı olduğu efsanesinin tamamen gerçekdışı temellere sahip olduğunu sanmadığım bir şehirde jandarma olmak kulağa pek hoş gelmese de, acemilikte pek de jandarmalık yapacağımızı sanmadığım için, asıl acemilikten sonraki bölümü merak etmeye devam etmek gerekiyor sanırım. Aslında askerlik şimdiye kadar bana tek birşey tembihledi: “Yarını düşünme!” Çünkü askerlikle ilgili hiçbir işim bana net bir akış ve net bir gelecek sunmadı. Her şey yere, kişiye ve duruma göre her an değişebilir. Sanırım tezkere almaya hak kazandığımız zaman da, bu tembihi tam manasıyla benimsediğimiz zamanlara denk gelecek.

Bakalım bu süreçte başka neler görüp, neler öğreneceğiz. Evet, yeni bir macera daha başlıyor. Belki de en ilginçlerinden biri…

Sağlıcakla kalınız. Görüşmek ümidiyle…

Me on Mastodon: https://synaps.space/@murat