Türk Telekom’dan İnternet İsrafına(!) Önlem: Kota

Son yıla kadar Türk Telekom’un ADSL konusundaki atılımını hayretle ve ilgiyle takip ediyordum. Uzun zaman İnternete olan ilgisizliğimiz hızlıca bertaraf ediliyor gibiydi. Ama ne olduysa son zamanlarda birden bir gariplikler oldu. “Limitli İnternet” diye birşey bulundu ve herkese limitli internet dayatılmaya başlandı. “İnternet kullan ey halkım! Ama fazla saçma!” der gibi Türk Telekom. Bu da bana enteresan geliyor.

Dünyanın en pahalı internetini kullandığımızı tekrar edip durmama gerek yok sanırım. Son 2 tarife düzenlemesine kadar bunu makul de görüyordum. Zira fiyatların düşmesiyle ilgili ciddi bir ivme vardı. Ancak kotalı çıktı mertlik bozuldu. Son 2 tarife düzenlemesinde de 256 Kbit sınırsız ADSL kullanıcılarına ne bir fiyat indirimi ne de hız artırımı yapıldı. İnternet kullanımını ve hızını artırmak için teknolojik altyapısını geliştirmesini beklediğimiz Türk Telekom, bunun yerine mevcut kapasiteyi daha çok kişiye kullandırmak için insanları daha az internet kullanmaya teşvik ediyor. Hatta baktı ki çoğunluk o kotayı da kullanmaktan korkar olmuş, son tarife değişikliğinde kotaları bile yükseltmedi. İnterneti de azar azar kullanma kültürünü Türk Telekom sayesinde kazanacağız sanırım.

Ben ısrarla, sonucunu merak ederek 256 Kbit aboneliğimde sebat etmiş durumdayım. Kontörlü hat kullanmayı bir ara denemiştim; ancak kafamda devamlı kontör hesabı yapmanın bana getirdiği gizli stresten rahatsız olup 1 ayda vazgeçmiştim. Kotalı internete geçmeyi de hiç istemiyorum. Yüksek fiyatlarından dolayı 512 veya daha yüksek hızdaki sınırsız(Allah’ım, interneti de sınırlandırdık ya…) interneti kullanamıyorum. İnternetin hayatımıza çok fazla girdiği ve bunun biraz da olması gerektiğini gördüğümüz (sağladığı kolaylıkları saymaya gerek yok) şu zamanda bu “kotalı” ısrarını anlamak çok güç.

Bakalım rahat rahat internetten televizyon seyrettiğimiz, radyo dinlediğimiz, bol bol fotoğraf sitesi gezebildiğimiz, görüntülü-sesli görüşmeler yapabildiğimiz günler ne zaman gelecek. Bu “Kotalı Mantık”la daha çok zaman var gibi görünüyor.

Me on Mastodon: https://synaps.space/@murat